Al jaren hét middelpunt van Leveroy


Categories :
Tags:
Het lopen gaat minder goed, het tappen is geen enkel probleem voor Truus Wetemans. foto Franco Gori

EEUW Familiebedrijf zaal-caféWetemans bestaat op de kop af honderd jaar

door Cristel Collard
Bron: De Limburger
Foto:Franco Gori

Café-zaalWetemans in Leveroy bestaat 100 jaar. Al die jaren zwaait de familie Wetemans de scepter. Truus Wetemans neemt de meeste jaren voor haar rekening.

Dag in dag uit is Truus Wetemans (76) te vinden in haar café. Elke dag is de ‘huiskamer’ open vanaf tien uur. Behalve op maandag, dan gaat het slot pas tegen de avond van de deur. Elke avond sluitWetemans zelf af.
Vroeg sluiten is voor haar een uurtje of twaalf. Maar de klok slaat regelmatig ook wel eens drie of vier uur. En dan moet er nog gepoetst worden. De Leveroyse weet niet beter. Het café is haar onder de huid gekropen. Nee, zij is het café. „Mijn oma en opa zijn in 1903 vanuit Kelpen naar Leveroy gekomen. Ze wilden hier een boerderij en een café beginnen”, vertelt de uitbaatster.
Uiteindelijk is tot 1913 verbouwd.
Maar 25 juni was het zo ver: café Wetemans ging open. „Ik hielp vanaf mijn vijftiende al mee. Op mijn 25ste had ik bedacht dat ik wel eens iets anders wilde. Maar mijn moeder zei: ‘Nu, nog aan iets anders beginnen?’ Toen ben ik maar gebleven”, vertelt ze schouderophalend.

Spijt van haar keuze heeft ze nooit gehad. Samen met haar broer Miel bestierde ze het café. In 1973 werd een zaal aangebouwd. „Ik vond dat wel sjiek af en toe een bruiloft of een ander feest. Maar we hadden er wel honderd per jaar.” Rond de eeuwwisseling vond Miel het welletjes.

De twee kochten een boerderij in het dorp en bedachten om in 2003 de zaak te verhuren. Maar het noodlot sloeg toe, Miel overleed.  
Enkele maanden later brandde ook nog eens de zaal af. „De medewerkers en kennissen zeiden meteen: ‘Truus, wij helpen je.’ Toen ben ik doorgegaan en is een nieuwe zaal gebouwd.” Na al die jaren is café Wetemans nog steeds het middelpunt van Leveroy. Veel verenigingen vinden er onderdak en jaarlijks is er de Boorebroeloft.Wetemans wil het niet missen. Het lopen gaat moeilijk, het tappen prima. Dat ze niet het eeuwige leven heeft, baart de waardin geen zorgen. Ook niet dat er geen opvolgers zijn. Nuchter: „We zien het wel. Het hebben van een café is niet iedereen gegeven.”
Café-zaal Wetemans houdt twee open dagen om het jubileum te vieren: 29 en 30 juni van 14.00 uur tot 18.00 uur.